MDF – co to jest ?
Skrót MDF (Medium Density Fibreboard) oznacza płytę drewnopochodną (pilśniową) średniej gęstości. Powstaje w wyniku prasowania (w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury) pyłu drzewnego z dodatkiem organicznych związków łączących i utwardzających. Dzięki temu jest to płyta izotropowa – ma takie same właściwości we wszystkich kierunkach oraz nie zawiera strukturalnych niedoskonałości (sęki, rdzenie, pęknięcia).
Surowy MDF jest wrażliwy na wilgoć. Charakteryzuje się mniejszą sztywnością niż płyta wiórowa (bardziej odkształca się pod wpływem tego samego obciążenia, np. półki). Ze względu na walory powierzchni płyty MDF nadają się do uszlachetniania poprzez oklejanie naturalną okleiną lub filmami melaminowymi.
Struktura płyty MDF sprawia, że idealnie nadaje się do obróbki CNC zachowując stabilność wymiaru oraz jest o wiele tańsza niż lite drewno. Możliwe jest wykonanie każdego wzoru. Wycinamy kształty po obrysie, frezujemy kieszenie, a także wykonujemy płaskorzeźby 2.5D i elementy 3D. Wykonujemy również grawer na powierzchni płyt MDF.
Z płyty MDF możemy wykonać m.in. fronty meblowe, maskownice, osłony grzejników, drzwi, formy i modele, parawany, napisy i litery, listwy ozdobne, makiety (rzeźby terenu).
Standardowy wymiar płyty MDF: 2070 x 2800 mm
Najpopularniejsze grubości: 6, 8, 10, 12, 16, 18, 19, 22, 25, 28, 30 mm
Rodzaje płyt MDF: surowa, biała, głębokiego frezowania, ognioodporna (czerwone zabarwienie), wilgocioodporna (zielone zabarwienie).