MDF – co to jest ?

Skrót MDF (Medium Density Fibreboard) oznacza płytę drewnopochodną (pilśniową) średniej gęstości. Powstaje w wyniku prasowania (w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury) pyłu drzewnego z dodatkiem organicznych związków łączących i utwardzających. Dzięki temu jest to płyta izotropowa – ma takie same właściwości we wszystkich kierunkach oraz nie zawiera strukturalnych niedoskonałości (sęki, rdzenie, pęknięcia). 

 

Zalety i cechy płyt MDF to m.in.:

 • Jednorodność: płyta MDF ma jednorodną gęstość i strukturę, co oznacza, że nie ma słabych punktów ani wad, które występują w naturalnym drewnie (typu sęki, słoje). Jest równomierna i bardziej przewidywalna w obróbce metodami CNC.
   
 • Dostępność i koszt: MDF jest szeroko dostępne na rynku i ma stosunkowo niski koszt w porównaniu do innych materiałów, takich jak naturalne drewno lub tworzywa sztuczne. Jest to ekonomiczna alternatywa dla niektórych zastosowań.
   
 • Gładka powierzchnia: Powierzchnia surowych płyt MDF jest gładka, co ułatwia obróbkę i pokrywanie farbą, lakierem czy innymi powłokami. Może być także poddana frezowaniu, wycinaniu lub grawerowaniu CNC, co daje szerokie możliwości projektowe.
   
 • Łatwość obróbki: MDF jest stosunkowo miękkie i łatwo poddaje się obróbce mechanicznej. Może być cięte, wiercone, frezowane i piłowane bez większych problemów. Jest też elastyczne, co ułatwia kształtowanie i gięcie w niektórych przypadkach.
   
 • Stabilność wymiarowa: MDF ma mniejszą skłonność do odkształceń i skurczów wporównaniu do niektórych naturalnych drewnianych materiałów. Jest bardziej stabilne pod względem wymiarów, co jest ważne w przypadku precyzyjnych projektów.

Surowy MDF charakteryzuje się mniejszą sztywnością niż płyta wiórowa (bardziej odkształca się pod wpływem tego samego obciążenia, np. półki). Jest mniej wytrzymały na nacisk i wilgoć w porównaniu do niektórych twardszych gatunków drewna. W związku z tym, nie zalecamy tego materiału do zastosowań na zewnątrz lub w miejscach narażonych na duże obciążenia lub wilgoć.  


 

Struktura płyty MDF sprawia, że idealnie nadaje się do obróbki CNC zachowując stabilność wymiaru oraz jest o wiele tańsza niż lite drewno. Możliwe jest wykonanie każdego wzoru. Wycinamy kształty po obrysie, frezujemy kieszenie, a także wykonujemy płaskorzeźby 2.5D i elementy 3D. Wykonujemy również grawer na powierzchni płyt MDF.

Jest to popularny materiał konstrukcyjny, który wykorzystujemy w różnych dziedzinach - w meblarstwie, stolarstwie, przemyśle reklamowym i dekoracyjnym. Z płyty MDF możemy wykonać m.in. fronty meblowe, maskownice, osłony grzejników, drzwi, formy i modele, parawany, napisy i litery, listwy ozdobne, makiety (rzeźby terenu). Ze względu na wysoką gładkość powierzchni płyty MDF nadają się do uszlachetniania poprzez oklejanie naturalną okleiną lub filmami melaminowymi.

 

Standardowy wymiar płyty MDF: 2070 x 2800 mm
Najpopularniejsze grubości: 6, 8, 10, 12, 16, 18, 19, 22, 25, 28, 30 mm

   

mdf wycinanie kół

Rodzaje płyt MDF: surowa, biała, głębokiego frezowania, ognioodporna (czerwone zabarwienie), wilgocioodporna (zielone zabarwienie).

wycinanie w czarnym mdfie

ciecie mdf

CNC, Frezowanie, Wycinanie, Cięcie, Grawerowanie, Usługi cnc, Wycinanie laserem, Wycinanie w drewnie, Frezowanie 3D, Modelowanie 3D, Płaskorzeźby, Panele ażurowe, Maskownice, Drewniane szyldy, Napisy, Litery, Cyfry, Rzeźby, Dekory, Artystyczne meble, Indywidualne zamówienia, Projektowanie

AllegroFacebookEtsyEbayGoogle+YoutubeinstagramPinterest